خوشبختی کامیابی می آورد (روانشناسی موفقیت)

کلاوس ویلهلم/ امیر حسین اکبری شالچی

 Psychologie Heute, Mai 2006       

خوشبختی، کامیابی می‌آورد و کامیابی، خوشبختی!

 

 

 آیا کامیابی، خوشبختی می‌آورد یا خوشبختی کامیابی می‌آورد؟ روانشناسان آمریکایی، دومی را اثبات کرده‌اند. چون: خوشبخت‌ها برداشت‌هایشان از چیزهای گوناگون مثبت است، و این خود عاملی بزرگ در دستیابی به کامیابی است.

 

این سخنی نیست که کسی بخواهد بگوید دشوار است: "کامیابی در زندگی مایه‌ی خوشبختی است". اما این سه ویژ‌‌ه‌شناس آمریکایی پس از زیر ذره‌بین گرفتن دویست و بیست و پنج مورد پژوهشی در چارچوب تحلیلی که متان نام گرفته، می‌گویند که این، حداکثر نیمی از واقعیت است. آنان می‌گویند این سخن زیبا را به سادگی باید کله‌پا کرد! چرا؟ چون سونیا لیوبومیرسکی سرپرست پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا در ریورساید می‌گوید: "خوشبخت‌ها اغلب در زندگی  بیشتر از کسانی که کمتر خوشبختند ، به جایی می‌رسند." خلاصه‌ی سخن اینکه: خوشبختی، خوشبختی می‌آورد و این خوشبختی هم باز خوشبختی دیگر را می‌زاید*.

خوشبخت، بر پایه‌ی تعریف دانشمندان آن کسی است که اغلب "احساس‌های مثبتی" مانند شادی، دلبستگی به موضوع‌هایی ویژه، کنجکاوی یا خودباوری دارد و کمتر "احساس‌های منفی" مانند اندوه، ترس و یا خشم دارد. این طرح کلی در انبار پژوهش‌های دانشی، پرونده‌های بلند و بالایی دارد، برای نمونه یکی از آن پژوهش‌ها که روی هفت هزار دانشجو انجام یافته، نشان می‌دهد که آن دانشجویانی از زندگی خود خوشنود بوده‌اند که اوقات خود را بیشتر به شادی می‌گذرانده‌اند. باربارا فردریکسون روانشناس آمریکایی می‌گوید: "انسان‌ها در چنین شرایطی می‌توانند بهتر خود را  پیشرفت دهند و بسازند". یعنی: "بهتر می‌توانند به شایستگی‌‌های خود بیندیشند، آماج‌هایشان را برای خود روشن سازند، به چگونگی دستیابی خواست‌های خود نگرش اندازند، اما نیز، بهتر می‌توانند برآسایند و آرام بگیرند. سونیا لیوبومیرسکی می‌گوید: "خوشبخت‌ها بهره‌‌ی برداشت‌های مثبت خود را می‌گیرند."

 

این چیزی است که بسیاری از بررسی‌های لورا کینگ، روانشناس و دستیارش، اد دینر نیز اشاره‌ی روشنی به آن دارد. پژوهش‌هایی که "مقطعی" نام گرفته و روی گروه‌های گوناگونی از انسان‌ها، در زمانی یکسان انجام گرفته، می‌گوید: "خوشبخت‌ها در کار و پیشه‌ی خود کامیاب‌ترند، در برابر فشارهای عصبی بردباری بیشتری دارند، پول بیشتری درمی‌آورند، ارتباط‌های نزدیک‌تری با مردم دارند و از تندرستی بالاتر از اندازه‌ی میانه برخوردارند. پژوهش‌هایی که مدت بیشتری را در نگر داشته‌اند آنها گروه‌هایی را در بستره‌ی زمانی بزرگ‌تری بررسی کرده‌اند همه با هم نشان می‌دهند که این "کامیابی‌ها" بهترین پیش‌درآمد خوشبختی است، اگر خوشبختی را همان تجربه‌ی متواتر احساس‌های مثبت بدانیم.

 

و اما پژوهشگران در آزمایشگاه بررسی‌های تجربی، احساس‌های مثبت را هدفدارانه تولید کرده‌اند. برای نمونه در این کار به آزمایش‌شوندگان روحیه‌ی بهتری برای برقراری ارتباط با دیگران داده شده. آنها توانسته‌اند راه حل برخی از پرسش‌ها را بهتر و تندتر از دیگران پیدا کنند این از نگاه  لیوبومیرسکی نشانه‌ای روشن از آن است که احساس‌های مثبت در میان خوشبختی و کامیابی در رفت و آمدند. اما این تنیجه‌گیری که می‌گفت خوشبختی مزمن برای کامیابی، بایسته است، سخنی بیهوده بیش نیست. نقش هوش، تندرستی بدن و یا ارتباط‌های خانوادگی هم درست تا همان اندازه بزرگ است. این بانوی روانشناس می‌گوید: "احساس‌ مثبت بسیار مهم است، اما این را هم نباید فراموش کرد که احساس مثبت، اکسیر جادویی هم نیست!" 

 

 

* (Psychological Bulletin, Bd. 131/ 6. 2005)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

/ 0 نظر / 20 بازدید