افسانه های آفریقای نلسون ماندلا

  نلسون ماندلا «افسانه‌های محبوب آفریقای من» را گردآوری کرد

5 تیر 1392 ساعت 8:02

امیرحسین اکبری‌شالچی، نویسنده و مترجم، ترجمه کتابی با نام «افسانه‌های محبوب آفریقای من» را آماده انتشار کرده است. وی گفت که این کتاب مجموعه‌ای از افسانه‌های عامیانه آفریقا است که نلسون ماندلا، رییس جمهوری محبوب آفریقای جنوبی، آن را گردآوری و تدوین کرده است._
اکبری شالچی در گفت‌و‌گو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)،‌ درباره این اثر که به زودی از سوی انتشارات روزگار منتشر می‌شود توضیح داد:  ترجمه این کتاب نزدیک به دو سال پیش به پایان رسیده بود، اما به دلایلی امکان انتشار نیافت.

مترجم کتاب «افسانه‌های ایرانیان» اظهار کرد: مجموعه بزرگی از اقوام جهان دارای افسانه‌هایی شبیه به هم هستند و موضوعات آن‌ها برگرفته از اندیشه زرتشت و نبرد بین نیکی و بدی است. افسانه‌های ایرانی، لهستانی، روسی، هلندی و آلمانی چون همگی بخشی از قوم آریا هستند، به هم شبیه و  برای ما قابل درک هستند و از آن‌جایی که ما در منطقه خاورمیانه قرار داریم، افسانه‌های اقوام عرب و ترک نیز به فرهنگ ما نزدیک‌تر و ملموس‌ترند.

نویسنده «ضرب‌المثل‌های اندیشه‌انگیز جهان» درباره متفاوت بودن افسانه‌های آفریقایی با دیگر نقاط دنیا توضیح داد: افسانه‌های بومی آفریقا تحت تاثیر اقوام آریا نبودند و موضوعات آن‌ها هیچ تشابهی با موضوعات افسانه‌های آریایی‌ها ندارد. موضوعات آن‌ها  فلسفه آفرینش و چگونگی به‌وجود آمدن جهان است که شاید در دیگر افسانه‌های دنیا دیده نشود.

اکبری‌شالچی در پایان گفت: در افسانه‌های خاورمیانه و اقوام آریایی هماره با پایانی عبرت‌آموز روبه‌رو هستیم؛ در صورتی که افسانه‌های آفریقایی بیش‌تر به معرفی فرهنگ و مردم شناسی پرداخته‌اند و کمتر می‌توان نتیجه‌ ویژه‌ای مانند پیروزی خوبی بر بدی از آن دریافت کرد.

امیرحسین اکبری شالچی، متولد سال 1345 در تهران است. از آثار او می‌توان به کتاب‌های «فرهنگ گویشی خراسان بزرگ و «ضرب‌المثل‌های اندیشه‌انگیز جهان» و ترجمه آثاری چون «افسانه‌های ایرانیان»، «گریز با چادر (داستان گریز از آلمان شرقی به آلمان غربی از راه افغانستان)»، «مسافر 1 لنگه پا»، «پرسپولیس، پایتخت درخشان امپراتوری پارس»، «زیر آفتاب»، «زمان مالر» و «قلاب ماهی‌گیری پدربزرگ» اشاره کرد.
 

نقل از خبرگزاری کتاب ایران

/ 3 نظر / 45 بازدید
محمد علی قربانی

با سلام و خسته نباشید. وبلاگ بسیار بسیار پرمفهوم و زیبایی دارید.لینک شدید.اگر دوست داشتید شماهم وبلاگ مرا لینک کنید. ممنون می شم از وبلاگ من دیدن کنید.

محمد علی قربانی

سلام. وبلاگ بسیار پر مفهوم و زیبایی دارید. لینک شدید در وبلاگ من شماهم اگر دوست دارید مرا لینک کنید. ممنون می شم از وبلاگ من دیدن کنید.